number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

نراق شهر کوچکی است که در حد فاصل استان قم و شهرستان‌های دلیجان و کاشان خودنمایی می‌کند. این شهر، دارای پیشینه تاریخی بسیاری بوده و زمان شکل‌گیری آن به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. از آن جایی که نراق از سه جانب به وسیله رشته کوه‌ها احاطه شده، آب و هوای آن کوهستانی و سرد است. این شهر، از جانب شمال به کوهی به نام ال، از سمت مغرب به شهرستان دلیجان، از طرف جنوب به روستای سینقان و سرانجام از جانب مشرق به مشهد اردهال منتهی می‌شود. همچنین، آثار و جاذبه‌های تاریخی فراوانی نیز در این شهر هر ساله میزبان گردشگران بوده و آن‌ها را به سوی خود می‌خوانند. آب‌ انبار حاج مهدی نراقی، مسجد 700 ساله امام حسن، خانه تاریخی فاضلین نراقی و بی‌شمار آثار دیگر که نراق مفتخر به وجود آن‌هاست.

یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای این شهر آبشاری به نام گیسو می‌باشد. این آبشار، در انتهای دره‌ای به نام آبشتا واقع شده است. شیب منفی ارتفاعات این دره، امکان صخره‌نوردی را برای ورزشکاران فراهم می‌کند. گفتنی است در صورت تجهیز امکانات لازم در این منطقه، می‌توان به تبدیل آن به یکی از کانون‌های فعال جذب گردشگر امیدوار بود.

آبشار گیسو از جانب شمال‌غربی 5 کیلومتر تا نراق فاصله دارد. به بیان دقیق‌تر، این آبشار در امتداد کوهی به نام ال واقع شده است. میزان آب آبشار گیسو به صورت فصلی تغییر می‌کند. در ابتدای بهار آب آن بسیار زیاد بوده و تابستان‌ها کاملاٌ خشک می‌شود. چشم‌انداز فوق‌العاده این آبشار واقعاٌ زیباست و مانند آن در شهر نراق به چشم نمی‌خورد. شاید از خود بپرسید که چرا نام زیبای گیسو را برای این آبشار انتخاب کرده‌اند. راستش را بخواهید، دلیل آن وجود گیاهی به نام پرسیوشان در نزدیکی این آبشار بوده که تداعی‌گر گیسوان بلند سیاوش است. مردم نراق و دلیجان در فصل بهار و تابستان برای تفریح و استفاده از طبیعت بکر و زیبای این منطقه، از این آبشار دیدن می‌کنند. در واقع، این مکان یکی از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن ساعاتی خوش در کنار افراد خانواده و دوستان می‌باشد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
حدفاصل قم و دلیجان وکاشان