number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۲۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

باغ گلستان تبریز باغ گلستان تبریز که نام دیگر آن باغ فجر می‌باشد، یکی از بوستان‌های قدیمی و مشهور شهر تبریز است که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در اراضی گورستان گجیل احداث شد. این باغ در بخش غربی شهر تبریز در میان خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و قونقاباشی* قرار گرفته است و از قدیم به عنوان گردشگاه عمومی و باغ ملی شهر، مورد توجه مردم بوده است و مردم پس از خرید از بازار، در این باغ استراحت می‌کردند. متأسفانه در سال ۱۳۷۴ دیوارهای تاریخی این باغ به دلایل نامعلومی برداشته شد و همین امر باعت شد زیبایی باغ تا حدودی از بین برود. باغ گلستان علاوه بر فضای سبز، دارای شهربازی کوچکی نیز می‌باشد که در آن امکاناتی همچون چرخ و فلک، قایق‌سواری، ماشین‌سواری و … وجود دارد و مورد استقبال مردم به ویژه کودکان قرار می‌گیرد. *قونقا اصطلاحاً به قطار شهری گفته می‌شد که در گذشته با اسب کشیده می‌شد.

در سال های ابتدایی دهه ۱۳۰۰ شمسی به دستور استاندار قرار بر این شد که در محل ویرانه های گورستان گجیل، باغ و پارکی زیبا برای تفریح مردم  بنا شود با اینکه ساخت این پارک مخالفانی داشت اما در نهایت در سال ۱۳۰۸ با ویرانی کامل گورستان این باغ سرسبز و خوش اب و هوا به عنوان اولین پارک شهری تبریز شکل گرفت و خیلی زود به تفرجگاهی محبوب در میان مردم تبریز تبدیل شد.

تعداد زیادی از مردم تبریز از باغ گلستان خاطرات بسیاری دارند و در میان عکس های قدیمی آن ها عکسی با چشم اندازهای این باغ به چشم می خورد چون این پارک با خاطرات چندین نسل از مردم تبریزی پیوند خورده است. امروز با وجود تمام تغییراتی که در این پارک اتفاق افتاده اما همچنان تعداد زیادی از خانواده های تبریزی برای یادآوری نوستالژی های گذشته هم که شده به این پارک می روند. با قدم زدن در این پارک و تماشای درختان سربفلک کشیده به خوبی به قدمت بالای این پارک پی می برید. این پارک در زمان های گذشته از مراکز مهم تفریحی شهر بوده و کسانی که برای خرید به بازار سرپوشیده تبریز می رفتند برای استراحت مدتی را در زیر سایه سارهای درختان پارک می نشستند اما بعد از اینکه در سال ۱۳۷۴ دیوارهای باغ به دلایل ناشناخته از بین رفت جذابیت قبلی باغ کمرنگ شد و دیگر خانواده های کمتری برای استراحت روی این پارک حساب می کردند. باغ گلستان در گذشته فضای سبزی گسترده و شهربازی کوچکی شامل چرخ و فلک، ماشین سواری، هواپیمای گردان، قطار و … داشت و به خاطر استفاده هیجان استفاده از این وسایل مورد استقبال خانواده ها و کودکان زیادی قرار می گرفت اما با ساخت پارک های دیگر در شهر این شهربازی در سال های پایانی دهه ۱۳۷۰ برچیده شد. بعدها هم برای ساخت ایستگاه مترو فضای سبز بخش جنوب غربی پارک از بین رفت.اما سرانجام، برای اینکه باغ گلستان رونق بیشتری پیدا کند تا به حال اقداماتی در آن انجام شده که مجسمه شمس تبریزی و یادمان شمس تبریزی از جمله آن ها است. یادمان شمس تبریزی بعد از از بین بردن استخر، حوض، آبنماهای قدیمی و قطع تعداد زیادی از درختان قدیمی ساخته شد. تا همین ۱۰ سال پیش آبنماهای زیبایی در پارک وجود داشت که طراوت خوبی را برای پارک به ارمغان می اوردند اما آبنمای ورودی به همراه تعداد دیگری از آبنماهای درونی از پارک جمع آوری شدند. برای اینکه مردم شهر تبریز و گردشگران بتوانند برای تفریح و استراحت به این پارک بروند تا به حال اقداماتی مثل کفسازی، گسترش فضای سبز، نصب نیمکت ها، گلکاری ها، نصب چراغ های مناسب و ساخت مرکز همایش کودک در این پارک انجام شده است.  در گوشه ای از پارک غرفه هایی برای فروش کتاب برپا شده که کتاب دوستان و فرهنگ دوستان را هم برای خرید کتاب به این پارک می کشاند. اگر اهل مطالعه هستید می توانید از این قسمت کتاب هایی با قیمت های مناسب پیدا کنید و برای مطالعه روی یکی از نیمکت های پارک بنشینید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
بخش غربی شهر تبریز در میان خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و قونقاباشی