number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

چشمه باتلاقی شورعین در پنج کیلومتری روستای ˈترانˈ همجوار کوههایی که به ارتفاعات کره ماه شبیه اند، چشمه ای که بومیان محلی آن را ˈشورعینˈ می نامند باتلاقی کوچک از آب و گل گوگردی را بوجود آورده است که اهالی منطقه به قدرت شفاگری آن ایمان دارند .

 روستای تران جزو جاذبه های گردشگری کنارک به شمار می رود. شهرستان کنارک دارای دو روستای هدف گردشگری به نام ˈدرکˈ و ˈترانˈ و جاذبه های دیگری از جمله گل فشان، کوههای مریخی، کوه ˈگوردیمˈ و جنگل های حرا است.

این چشمه در زمینی برهوت واقع شده که هیچ جنبده ای در چند کیلومتری آن یافت نمی شود و اطراف آن را سلسله کوههایی که ˈمریخیˈ نام دارد، احاطه کرده است.

راه دسترسی به شورعین هنوز مهیا نیست، هیچ تابلویی که معرف این اثر طبیعی باشد در اطرافش قرار نگرفته وتنها بومیان منطقه قادرند محل دقیق این چشمه را به اندک گردشگران کنجکاو و جستجوگر نشان دهند.

شورعین را باید از کرانه نظاره کرد زیرا علی رغم ظاهر کم آب و دلفریب، باتلاقی است که به واسطه عمق زیادش توان بلعیدن هرجنبده ای را دارد. این چشمه همان طور که از نامش پیداست، آبی شور دارد به طوری که گردی از نمک، گل های خشکیده اطرافش را پوشانده است. گلی که از چشمه ˈشورعینˈ مانند گدازه های آتش فشان به بیرون تراوش می کند، به دوغ آبی سیمانی رنگ شبیه است که می گویند قدرت درمان برخی امراض را دارد و بوی گوگرد پیرامون این چشمه نشانگر فعالیتهای زیرزمینی منطقه است که به گفته مسوولان محلی هنوز مورد کنکاش زمین شناسان قرار نگرفته است.

این چشمه بیماری های پوستی را درمان و زخم های پوستی را التیام می بخشد. بومیان منطقه اعتقاد دارند که شورعین با جزر و مد دریا ارتباط دارد، از این رو سپیده دم، زمانی که اندک آب چشمه فروکش می کند، به نزدیک شورعین می روند و برای درمان بیماری از گل آن بهره می گیرند.

گل فشان

گل فشان شورعین یکی از عارضه های مورفلوژی است که در واقع حکایت از تداوم تکنوتیکی جوان در هر منطقه دارد. این گل افشان در اثر فشار گازهای هیدروکربور و احتمالا بخار آب که معمولا از اعماق زمین به سطح می آید، بوجود آمده است. این گازها با عبور از سنگ های سست اشباع شده از آب، آنها را به صورت گل درآورده و با خود به سطح زمین می آورند.

فوران های گل اغلب به آرامی صورت می گیرد و در این گونه موارد، مخلوط آب و گل ابتدا شروع به جوشیدن می کند و سپس به صورت فوران های کوچک به اطراف پراکنده می شود که به مرور زمان مخروط گل فشان را می سازد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کنارک، 5 کیلومتری روستای تران