number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7  number=8  number=9  number=10

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

تالش یکی از مناطق دست نخورده، بکر و پرجاذبه شمال کشور است. البته اشتباه نکنید منظور آن شمال شلوغ و گرم و شرجی نیست که تا چند روز تعطیلی پیش می‌آید همه به سمت آن سرازیر می‌شوند. درواقع تالش یک منطقه سرسبز از شمال است که نیمی از آن کوهستانی و نیمی دیگر خزری است. به همین دلیل از موقعیت و آب و هوای منحصر به فردی برخوردار است. البته خود تالش وسعت زیادی دارد و هر یک از روستاها و مناطق گردشگری آن به اندازه زیادی جاذبه و وصف دیدن دارد. یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای این منطقه شکردشت است که اگر فقط یک بار سفر به آن را تجربه کنید خاطره شیرینی برایتان رقم می‌خورد و تازه آن وقت متوجه می‌شوید چرا نام این خطه بکر و زیبا شکردشت است. شکردشت رؤیایی یکی از زیباترین ییلاق‌های منطقه تالش است که در 20 کیلومتری تالش واقع شده است.در گذشته این منطقه ییلاق پادشاهان بوده که برای تفریح و شکار به آن می‌آمدند و از آنجا که خاک حاصلخیزی داشته و آب و هوای آن برای پرورش محصولات مناسب بوده به آن شکردشت می‌گویند.این منطقه در زمان‌های دور زیرسطح دریا قرار داشته و به مرور که دریا عقب‌نشینی می‌کند کوهستان و جلگه سرسبز تالش به وجود می‌آید و سکونتگاه‌ها از کوهستان به طرف جلگه‌ها منتقل می‌شود و بعد از مدتی جاده اصلی از طرف رودها به وجود می‌آید. شکردشت روستای بکر و دست‌نخورده و زیبایی است که به راستی جاذبه‌های زیادی برای گردشگران دارد. اما در میان جاذبه‌های طبیعت شمال با ویلاهای مدرنش از نگاه گردشگران جامانده است. منطقه ییلاقی شکردشت با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در روزهای بلند تابستان یکی از بهترین پیشنهادهای سفر است. مخصوصاً اگر اهل تماشا و لذت بردن از مناطق بکر که از دست مسافران تا حالا نفس راحت کشیده است باشید. برای رسیدن به شکردشت بکر باید به سمت رشت- انزلی و تالش حرکت کنید اگر هم بخواهید میانبر بزنید می‌توانید بعد از رشت از جاده زیابر به سمت تالش بروید و بعد از طی مسافت کوتاهی به ابتدای ییلاق شکردشت می‌رسید شروع این منطقه ییلاقی پایان جاده آسفالت و مسیر راحت است. باید در جاده خاکی مسافتی حدود 27 کیلومتر را طی کنید تا به شکردشت رؤیایی برسید که ترجیحاً بهتر است نگران کمک فنرهای ماشین‌تان نباشید چون فرصت این نگرانی‌ها همیشه هست.اما تماشای شکردشت فقط در همین روزهای گرم ممکن است چون در فصل‌های خنک‌تر به قدری هوا سرد می‌شود که خود محلی‌ها هم برای زندگی به شهرهای اطراف می‌روند. بنابراین شما هم اگر قصد سفر به این منطقه را داشتید لباس گرم فراموش نکنید. این منطقه ییلاق‌های زیبا و متعددی دارد. ییلاق لورهونی ییلاق لپون دشت، ییلاق چورون، ییلاق پیرکری و ییلاق اسب‌سرا از این جمله‌اند. نگران جای خواب و اقامت هم نباشید مردم خونگرم و مهربان تالش نمی‌گذارند مسافر شکردشت بدون جا بماند و علاوه بر آن با عسل طبیعی کوهستان و شیر تازه و پنیر معروف این منطقه پذیرای شما خواهند بود.

بهترین زمان سفر به ییلاق شکردشت

منطقه شکردشت در هر فصل از سال، چشم‌اندازی فوق‌العاده پیدا می‌کند که در نوع خود کم‌نظیر است و به همین دلیل به آن لقب «عروس تالش» را داده‌اند. با فرارسیدن بهار، دامنه‌های شکردشت مملو از انواع گل‌های وحشی مثل شقایق‌های قرمزرنگ شده و به پرطرفدارترین نقاط گردشگری تالش تبدیل می‌شود. بافت روستایی و بکر خود روستای شکردشت هم زیبایی آن را چندین برابر کرده است و می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. در برخی از مواقع سال روستا غرق در مه غلیظی می‌شود و با ایجاد تصویری رویایی، حیرت گردشگران را به‌همراه دارد.

چرا باید شکر دشت را از نزدیک دید؟

برخلاف بسیاری از نقاط دیدنی ایران که به‌دلیل حضور گردشگران، به‌تدریج زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند، شکردشت تالش هنوز تا حد زیادی دست‌نخورده باقی مانده است و به‌عنوان سکونتگاهی ییلاقی در بهار و تابستان مورد استفاده مردم مناطق کم‌ارتفاع و روستاهای اطراف قرار می‌گیرد؛ هرچند که سرما و برف شدید در فصل پاییز و زمستان هم مانع از این نمی‌شود که بعضی از ساکنان این منطقه را ترک کنند. یادتان باشد برای سفر به ییلاق شکردشت، لباس گرم با خود ببرید؛ زیرا آب‌وهوای این منطقه در تمامی ایام سال بسیار خنک است. منطقه مسکونی روستای ییلاقی شکردشت، آب شرب و بخاری هیزمی دارد. تا در این منطقه هستید، سری هم به ییلاق سوباتان بزنید که فاصله‌ی بین ییلاق شکردشت تا سوباتان، حدود هفت کیلومتر است و در عرض چند دقیقه می‌توانید یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی تالش را به نظاره بنشینید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
گیلان، رشت، جاده زیابر به سمت تالش 20 کیلومتری شهر تالش