number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

موزه دیرین شناسی شهر کرمان مربوط به موجوداتی است که میلیونها سال پیش در منطقه فعلی استان کرمان می زیسته اند ، موجوداتی که به مرور زمان تبدیل به سنگواره ( فسیل ) گشته اند .

موزه دیرینه شناسی کرمان اولین موزه ایست در جهان که پایه و اساس آن بر محور موجوداتی استوار گردیده است که اعضای نرم بدنشان در شرایطی کاملآ استثنایی در طول میلیونها سال گذشته محفوظ مانده و تبدیل به فسیل شده است.در کوه هزار در جنوب شرقی کرمان بزرگترین منابع فسیل وجود دارد که شاید تنها یار و یاور موزه دیرنه شناسی شهر کرمان کوه هزار راین درجنوب شرق کرمان است .

در این موزه فسیل انواع بی مهرگان ، مهره داران ، میکروفسیل ها ، گیاهان و ابزار منسوب به انسانهای نخستین نگهداری می شود:بی مهرگان شامل : اسفنج ها ، مرجان ها ، تریلوبیت ها ، بریوزوآها ، دوکفه ای ها ، آمونیت ها ، بلمنیت ها ، نمولیت ها ، ناتیلوس ها ، بازوپایان ، شکم پایان ، خارپوستان شامل کرینویید ها ، خیارهای دریایی ، ستاره های دریایی و گونه های مختلف خارپوست از جمله توتیاهای دریایی و …….مهره داران شامل : خزندگان هم عصر با دایناسورها ، ماهی ها و …….میکروفسیل ها شامل : هاگ ها ، استراکدها ، کنودونت ها ، روزنبران و ……گیاهان شامل : گونه های مختلف گیاهی و تنه های درختان ابزارهای منسوب به انسانهای نخستین .

موزه دیرین شناسی شهر کرمان اولین موزه دیرین شناسی کشور است که در سال ۱۳۸۲ رسمآ فعالیت خود را آغاز نمود ، این موزه در بوستان انقلاب شهر کرمان در فضایی قدیمی و بسیار شکیل ساخته شده است .در ساخت این موزه بیشتر از سنگهای طبیعی بودن تراشیدن استفاده شده است که فضای خوبی را به این مکان داده است .

سنگواره های زیبا و منحصربفرد

بخشی از موزه دیرین شناسی شهر کرمان اختصاص یافته است به موجوداتی که تا کنون شناسایی نشده اند ، این موجودات کوچک و بسیار زیبا ابعادی در حدود یک میلیمتر تا هفتاد میلی متر داشته اند و در زیر یکی از میکروسکوپ های موزه مشاهده می شوند . از انواع این موجودات بسیار زیبا و سنگواره که برای اولین بار در منطقه ای واقع در استان کرمان کشف گردیده اند تا کنون بیش از ده هزار تصویر بدست آمده است که برخی از انواع شناسایی و برخی دیگر با توجه به منحصر بفرد بودن در حال بررسی و نامگزاری و در نهایت ثبت آن در مجامع بین المللی بوده . از آنجا که تا کنون نمونه های بیشماری از اینگونه سنگواره ها بدست آمده است شما برای مشاهده آن می توانید به موزه دیرین شناسی شهر کرمان مراجعه نمایید .

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کرمان. خیابان انقلاب. داخل بوستان انقلاب